23 yaşında erkek rüya analizi

Yeni bir ilişkiye başlamış 23 yaşındaki bir erkek bana rüyasını getirdi. Özel bir anlam yüklememişti. Sadece meraklanmıştı. Yeni ilişkisi ise fena gitmiyordu. Halinden memnun olduğunu ve anı yaşadığını söyledi.

Rüya: Evden çıkıyorum. Otobüse biniyorum. Camı açamıyorum. Dışarda kimse yok. Eylem olmuş. Etraf sis. Biber gazı heryer. Dünya sarsılmış. Haberlerde bir kız öldüğünden bunların olduğunu söylüyorlar. Kim bu diyorum. Benim kız arkadaşımmış. Şok oluyorum. Kimse bana inanmıyor. O hepimizin sevgilisi gibi şeyler diyorlar.

Rüyanın şaşkınlık yaratan bir etkisi olmuş. Şaşkınlık fark etmediği bir şeyi gördüğü için olmuş. Az çok fikri olmasına rağmen rüyanın ne ifade ettiğini tam anlayamamıştı. Algısında bir eksiklik olduğunu farketmiş ama nerenin eksik olduğunu anlayamamıştı.

Evden çıkma- evine düşkün birisi olduğunu söyledi. Evde çok zaman geçirdiğini anlattı. Neden diye sorduğumda ev benim güvenli yerim dedi. Evden çıkış güvenli alandan çıkış anlamına geliyor. Bir risk alma söz konusu.

Otobüs ve açılmayan cam-bu kısım sonrasında rüyanın geleceği zirve noktasını hazırlıyor. Kişi şehir içinde seyahat için otobüs kullanan ve gezi eylemlerine katılmış birisi. Otobüs bir yandan birlikteliği anlatan bir obje. Küresel eylemde biber gazlarının olması o zamanki çaresizlik hislerini bilince getiriyor. Kişi rüyanın otobüs kısmında bir çaresizlik içine düşmeye başlıyor, gezi eylemleri sırasında bunu gerçekten hissetmiş.

Dünya sarsıntısı-rüyadaki tehlike boyutu kişinin ruhsal sarsıntısını anlatır. Kıyametin koptuğu kan ter içinde uyanılan rüyalar iç dünyada olan bir ruhsal yıkımı anlatır. Psikotik bir risk oluşur. Şizofreninin bölünmüş akıl anlamına geldiğini düşünürsek, rüyadaki küresel yıkım dünyanın kırılıp bölüneceğini anlatır. Bu rüyadaki sarsıntı olmuş bitmiş. Dünyayı fiziksel olarak değil duygusal olarak tehdit eden bir durum. Bir sinir krizinden bahsediliyor. Ancak yaşanmış bir sinir krizi yok.

Dünyayı sarsan ölen kız-bu kişinin kız arkadaşı olması rüyanın çekirdeğini sunuyor. Tüm iç dünya bu kızın ölümü sonucunda sarsılmış. Ayaklanmalar çıkmış. İnsanlar küresel yas törenlerine girişmişler. Bu kişinin anlamının bu kadar abartılması ise rüya görenin görmeyi başaramadığı yeri anlatıyor.

Yeni ilişkisine serinkanlı yaklaştığını anlattı. Tavrı ise rahattı. Göze çarpan bir şey yoktu. Burada tam olarak algıda bir tek taraflılık oluşmuş. Kişinin gördüğü rüya “sen ne sanarsan san, bu kız bizim(içdünya) için oldukça değerli” diyor. Daha önceki ilişkilerinden çekmiş olan erkek elbette kendini çok kaptırmamaya ve rahat olmaya çalışıyor. Ancak bu kıza kaptırmış durumda. Bu serinkanlı tavrı içinde böyle bir tarafın oluşmasına sebep oluyor. Bunlar dile getirildiğinde uzun bir sessizlik oldu. Fazla rahat olduğunu ve kendini bir parça buna koşulladığını söyledi. Daha sonra önceki ilişkilerinden ötürü savunmada olduğunu dile getirdi. Bu şekilde rahatlığının biraz sahte olduğu ortaya çıktı. Kendini korumaya çalışan ve tekrar kalbini kırdırtmak istemeyen birisi olduğunu anladım.

Tüm iç dünyası nasıl olduysa kızı çok sevmiş ve benimsemiş. Küresel yas tüm iç dünyayı sarsan bir durum sonucunda oluşuyor. Bunun tek bir kişi için yapılması ise o kişiye yüklenen şeyin(asla belli edilmese bile) ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Tüm dünyanın ruhu ölmüş, tüm insanlar ise bunu hissetmiş ve saldırganlaşmaya başlamışlar. Şimdiki ilişkisindeki tersliklerin onu çok sarstığını ve başa çıkamadığını anlattı. Rüya artık kişiliğin gizlenen kısmını açığa çıkarmış ve saklayacak bir şey bırakmamıştı.

Tüm dünyanın ruhu kavramına girildiğinde erkekteki feminen ruhun konuşulması gerekir. Erkekteki feminen ruh Jung jargonu ile anima olarak adlandırılır. Kadınlarla ilişkilerinde acı çekmiş erkekler kadınlardan uzaklaşırlar. Kendilerini korumak isterler. Bu olduğunda kendi animalarına uzaklaşırlar. Bu gerçek kadınlardan uzaklaşmaktan daha kötüdür. Bir erkek kendi animasından uzaklaşınca, anima bilinçaltında şişer ve gerçek dünyada bir temsilci arar. Bu temsil bulunduğunda ise çok ani ve kuvvetli bir duygusal bağlanma gerçekleşir. Buna aşk denebilir. Bilinçaltında gerçekleşen bu sürecin incelenmesi ise aşkı söndürmez ve kesinlikle zayıflatmaz. Aksine bilince taşınmasını sağlayarak kişinin ilişkisini güçlendirir ve karşı tarafa tanrısallık vermesini engeller. Bir ilişkide tanrısallık olması sağlıklı değildir. O ilişkinin ömrünü kısaltır çünkü karşınızdaki kişi her şeye rağmen bir insandır. Ve bunu gördüğünüz her an gözünüzden düşen insanın pek bir şansı kalmış. Kolaylıkla şeytanınız olabilir. Siz gerçeklikten uzaklaşmış olarak kalırsınız. O insan ise sizin taşıdıklarınız yüzünden göklerden yer altına kadar düşer.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: