Yılan arketipi ve rüyadaki yeri

Rüya incelemesi sırasında kalıplara takılmamak ve özgün olmak önemlidir. Bu şematik olmayı engeller ve rüyanın anlamını çıkarmamızı sağlar. Rüya hiçbir kalıbı izlemeden görülür. Bir kalıp izlemediğinden kalıplarla çözümlenemezler. Bu yazı size fikir vermek içindir. Yılan’ı anlamı kesinlikle bu değildir. Düşünme sürecinizi bir katkıda bulunmak için yazılmıştır.

Yılan sembolüne bakılınca ilk akla gelen Adem ve Havva hikayesidir. Buradaki yılan sembolü çoğunlukla bilinen ve fikir sahibi olunan bir semboldür. Yasakları kabul eden ve buna uygun yaşayan ilk insanlar yasaklı ağacın cazibesine kapılırlar. Ancak hemen uyarılıp geri çekilirler. Ağacın yarattığı cazibe gerçektir. Bir yandan ona direnmek de gerçektir. Olay yılan kendini gösterdiği zaman karışır. Yılan’ın şeytan bağlantısını bir süre gözardı edelim.

Yılan insan dışındaki canlıları temsil eder. Burada hayvanlar ve yaratıklar işaret edilir. Hayvanlardan bahsettiğimiz zaman eksik bir insan düşünebiliriz. Eksikliği insan zekası ve düşünme kabiliyetidir. Bu eksiklik içgüdülere daha çok yer verir ve güçleri artar. Gözleri kör olan birinin kulaklarına daha fazla güç gitmesi gibi. Hayvanlar bu şekilde düşünülmelidir. Şimdi baktığımızda yılan insanın içindeki hayvan tarafını temsil eder. Ancak nasıl bir hayvan?

Yılan mitolojik olarak bakıldığında farklı anlamlara gelir. Çok farklı çeşitte olan bu anlamların içinden çıkmak zordur. Olaya insan ve insandışı olanlar şeklinde bakmamız gereklidir. Yılan yere yakın bir hayvandır. Gizlenebilir. İyi bir avcıdır. Zamanlaması ve hızı dikkat çekicidir. Stratejik ya da sinsidir. Zehirli olabilir. Tüm bunlar bir araya getirildiğinde sonuca ulaşırız. Yılan tehlikedir. Uzak durulması gereken bir canlıdır. Tehlike yönü ağır bastıkça insanın yılandan uzaklaştığı görülür, çünkü bu gözle yılan saldırgan içgüdülerin beden bulmuş halidir. Görünüşü bile korku yaratabilir. Mitolojide iyi ya da kötü olsun her zaman güçlü olmuş bir hayvandır. Korkutucu olan gücüdür ve bu güç insanlar tarafından kucaklanabilir ya da korku uyandırabilir. Kötülüğü temsil ettiğinde şeytan ve üst düzey yaratıklarla eşleştirilir. İyi olduğunda ise şifa ve ölümsüz gibi tanrısal özelliklere sahiptir. Kötü hali için Adem ve Havva’ya, iyi hali için Hipokrat’a bakabiliriz. Aynı hayvan ancak arada büyük bir farklılık göze çarpar. Ne olursa güçlüdür.

Yılan içgüdülerin form bulmuş halidir. Temsil ettiği içgüdüler güç, hız, strateji becerisi(zaman zaman sinsilik olarak tanımlanabilir) ve kendini yenileme(ölümsüzlük) kabiliyetidir.

Rüyada sıklıkla görülen sembollerin gözümüze sokulduğunu söylemek yanlış olmaz. Peki neden? Bilinçaltı bu sembolün anlaşılmasında ısrarcıdır. Belli ki bir önemi olduğunu düşünmüş ve bunu bize göstermek için ciddi bir çaba sarf etmiştir. Dışlanan sembollerin rüyalarda kendini gösterdiğini biliyoruz. Sıklıkla tekrar tekrar görülen yılan sembolü, içgüdüsel tarafımızın sıklıkla dışlandığını bize söyler. Yılan bilinçli hayatta yer bulamaz ve bilinçaltına çekilerek burada bir habitat bulur. Çözüm için ne yapılacağını konuşmayacağız, bu kişisel bir karar olur. Sıklıkla yılanlı rüyalar görüldüğü takdirde son günler ya da haftalar incelenmeli, kişi kendi içgüdülerine nerelerde ters düştüğünü görmelidir. Yılanla eşleştirdiği içgüdülerini keşfetmek önemlidir.

Hiçbir içgüdünün iyi ya da kötü olmadığını hatırlamak gerekiyor. Yılan ne iyi ne kötüdür, bunun önemi yoktur. İyi-kötü değerlendirmeleri sizi anlamdan uzaklaştırır ve kişisel komplekslerinizin içine sokar. Komplekslerin içinden çıkmak elbette mümkündür ancak zaman olarak kayıp yaratacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: