9 yaş rüya analizi

Rüya analizinin ne işe yaradığını göstermek için bir örnek sunmak gerekli. 3 hafta önce 9 yaşındaki bir kız bana rüyasını anlattı.

Rüya:
Annem kardeşimi bana veriyor. Avm’ye gidiyoruz. Arkadaşım Nur var. Babamın arkadaşının kızı. Bolca dolaşıyoruz, keyifliyim. Bir sorun olmadı buraya kadar.

Kardeşim bir yerde elimi bırakıyor korkuyorum. Ama o an bir şey demiyorum. Geri geleceğini düşünüyorum ama gittikçe daha çok korkuyorum. Onu bulamıyorum. Güvenlik görevlisine gidiyorum. Anlatıyorum kaybolduğunu. Uyanınca bile çok üzgündüm.

Rüya tam olarak bu şekilde anlatıldı. Anlatmak istemedi çünkü rüyayı anlatmanın o üzüntüyü geri getireceğini biliyor. Bilinçaltına çekilen bilgiler, duygu ve düşünce öbekleri halinde gözden kaybolurlar. Onları çekip çıkarınca unutulan fikirler ve duygular yüzüye gelir. Bilince taşınınca aniden hatırlamalar sıklıkla görülür.

Rüyada doğaüstü bir hava yok. Bu yüzden arketipsel bir araştırma yapma gereği yok. Gündelik hayatta bir şeyler olmuş ve söylenemeyenler rüyada canlandırılmış. Rüyanın görüldüğü günün öncesine gidiyoruz. Evde oyun oynuyorlar, komşu kızı da yanlarında. Hep beraber oyun oynuyorlar. Sonra küçük kardeş sorun çıkarıyor. Abla ise ne yapacağını bilemiyor ve olay kavgaya dönüşüyor. Küçük kardeş dozu arttırıyor. Ve bir noktada sinirleri yıpranmaya başlıyor. Ağzını tutmaya başladığı yer tam olarak burasıymış. Ağzında neyi tuttuğu ise rüyanın konusu.

Rüya ve günlük hayatı birleştirmemiz gerekli.

-Avm’de gezip eğlenmek belli ki önceki gün evde oynanan oyunları anlatıyor. Avm olması ise uzun süredir dışarı çıkamıyor olmasından ötürü seçilmiş. Karantinada olduğunu unutmamak lazım.

-Babanın arkadaşının kızı ise o gün onlarla oynayan komşu kızı yerine geçmiş. Bununla birlikte rüyanın önceki günü anlattığı kesinleşti.

-Elini bırakmasına neden izin verdi? Burası rüyanın merkezini oluşturuyor. Olayın tepe noktası burası. Önceki gün küçük kardeş mantıksız bir şekilde oyunu sabote etmeye çalışmış. Ufak kardeşlerin yaptığı gibi, bundan tuhaf bir şey yok. İyi kalpli ablası ise ona düzgün reaksiyon bile vermemiş. Aklında hep onu kırmamak var. Ancak kardeşi oyunu mahvetmiş ve komşu kızıyla eğlenceli olabilecek bir öğleden sonrayı berbat etmiş. Sinirler gerilmiş. Aklına gelen kardeşine “seni gözüm görmesin” gibi bir şeyler söylemek, ancak kardeşini kırmaya o kadar karşı ki bu tutum hemen bilinçaltına gömülüyor ve unutuluyor. Bu sırada kardeş ortadan kayboluyor. Onun elini bırakması ve ablanın bir şey dememesi ise pasif bir seçim olduğunu gösteriyor. Ufak çocuklar elimizi bırakabilir ama büyük olduğumuz için biz onların elini tutmalıyız. Gizli bir şekilde pes etme var. Ancak bu kısım ona ağır geleceği için paylaşmadım. Abla rüyada kardeşten kurtulmak istemiş çünkü önceki gün olanlar fena keyfini kaçırmış. Bir süre ortadan kaybolsun demiş.

-Güvenlik görevlisinin bir kadın olduğunu ve annesine benzeyen saçları olduğunu söyledi. Rüya öncesi olayda en son anneye gidip şikayet ettiğini söyledi. Güvenlik görevlisi kendi annesinin otoriter kısmını anlatıyor. Otoriterliği anneye verilen dış kimlik(kıyafet) ile anlatılıyor. Görevli anlayışlı bir şekilde konuşmuş. Normalde anne aynen böyle davranmış.

Geçen günkü olayda veremediği tüm tepkileri abartarak veriyor. Abartma normal hayatında tepkisini hiç gösteremediğinden oluyor. Rüyaya girene kadar bana hiçbir şey anlatmadı. Sinirini bozan bir şey oldu mu sorularıma ise hayır iyi bir haftaydı diyerek cevap verdi. Samimiyetini sorgulamak doğru olmaz, küçük bir çocuğun dürüstlüğü var. Bilinçaltının bu olaya çok şey yüklediği ve bu yüzden bir kısa devre yaptığı anlaşılıyor. Rüyayı konuştuğumuzda hatırladığına çok şaşırdı. Onun için olay çoktan olmuş bitmişti. Bilinçte kırıntısı bile kalmamıştı. Bu şüphesiz onun isteyerek yaptığı bir şey değil. Bilinçaltının dahil olduğu olaylarda şuursuzluk çok önemlidir. Aksi halde ilişkiler gerilir ve insanlar birbirine karşı bilenirler. Bu düğümü çözme süreci ise uzayıp durur.

Kız kardeşine öfkelendiğini kabul etti. Burada kendince bir itirafta bulundu. Değerli itiraftan sonra pes etti, savunmayı bıraktı. Ben ne yapacağım diye sordu. Çaresiz kaldığı bu noktada tüm gerçeği konuşmuş ve görüşmenin en can alıcı yerine gelmiştik. Rüya analizi bilinçaltı savunmaları devre dışı bıraktı, unutulanlar bilince taşındı ve perspektif genişledi. Kardeşe kızmanın normal bir şey olduğunu, kardeşlerin zaman zaman zor olabileceğini konuştuk. Rüyasız yapacağımız görüşmede güzel bir hafta geçirdim, bir sıkıntı olmadı diyecekti. Bilinçaltına gömülen bilgiler birisi elini sokup karıştırına kadar orada bekleyebilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: