Rüya göstergeleri

Göstergeler gelişigüzel uygulanmaz. Arketipsel boyuttaki rüyalar için kullanılabilir. Arketipsel olmayan rüyalar için ancak zihin açıcı olarak kullanılır. Yoksa klişe rüya sembollerinden farkı kalmaz.

Mandala

Yakın zaman sonra olması beklenen bir sarsıntı vardır. Bu sarsıntı bilinçdışından bilince gelecek bir sarsıntıdır. Mandala o sarsıntının yıkımı sonrası gerekli olan birlikteliği temsil eder.

Kıyafetler

Kolay bir şekilde personaya işaret ederler. Islanmaları ya da çıkarılmaları gerekmesi personanın uygunsuzluğunu anlatır. Çıplak kalma rüyaları bununla ilgilidir. Rüya gören kıyafetlerle ilgili özel bilgiler verirse üzerinde durulması daha faydalı olur. Anima-animus ile dengeleyici bir ilişkisi olduğunu unutmamak gerekir. Persona’daki düzeltmeler anima-animus olmadan mümkün olmaz.

Tanınmayan erkek/kadın

Bu figürler bilinçdışı kişilerdir. Canlı olarak görülmeleri faydalı olur. Anima-animus olarak anlaşılmalıdır.

Anima-ilk temsil annedir. Reddedilmesi yansıtmaya sebep olacaktır. Kıskanç bir yapısı vardır. Çünkü bilinçli kimliğin eşidir. Dolaylı yolları tercih eder.

Animus-ilk temsil babadır. Koruyucu olabilir. Bilinçli kimlikle ilişkisinden ötürü ise kıskanç olabilir. Direkttir.

Hava durumu

O rüyanın anlattığı duygu hakkında ipucu verir. Fırtınalı bir hava, duygusal çalkantıyı anlatır. Bundan şikayetçi olan birisi bu rüyayı görüyorsa, sıkıntısını anlamak için rüyasını iyice anlaması gerekir.

Aydınlık olması, sahnelenen durumun ne kadar farkında olunduğu hakkında ipucu verebilir.

Yer altı

Kişisel bilinçdışını anlatır. Bastırılan ve rahatsız edici bazı şeylerin ortaya çıkabileceği yerdir. Bastırmaları ve geçmişe yönelik inilmeyen anılara inmek yeraltını karıştırmaktır. Bulunan şey iyi bir his vermez çünkü oraya konma sebebi budur. Ancak bireyselleşme adına faydalı olur.

Yılan

Sıklıkla görülen yılanlı rüyalar içgüdülerin aksine yaşandığını gösterir. Böyle yaşadığını düşünen ancak kendine hakim olamayan birisi yılanı sıklıkla rüyasında görür. İçgüdüsel vahşi yaşama uyum sağlamış ancak sonra durulmuş insanlar bu geçişi ilk yaşadıklarında yılanlı rüyaları sıklıkla görürler. Vahşi olmayı öğrendin ancak şimdi uysallaştın. Yılan uzak kalınan içgüdüsel kimliğin beden bulduğu imaja dönüşür.

İmago

Kendi yansımalarımızla algıladığımız kişilerdir. Anne imagosu annem hakkında yansımalarımın toplamıdır.

Hayvanlar

Görülen hayvanlar psişedeki dürtüsel hayatı anlatır. Hayvan o dürtünün beden bulmuş halidir. O kişinin son zamanlarda içinde bulunduğu bir durumu anlatabilir. Buradaki dürtülere dikkat etmesini ister.

Su

Ufak su birikintileri kişisel bilinçdışına işaret eder. Daha büyük sular(deniz ve okyanus) kolektif bilinçdışına işaret eder. Sulardan çıkan yaratıklar ve canlılar, bilinçdışının katmanlarına gömülmüş ve gizlenmiş sembollerin günyüzüne çıkmasıyla kendini gösterir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: