Rüya tipleri

Rüyanın arketipsel olup olmadığına bak.

Arketipsel değilse o haftanın izlerini bulmadan rüya analizi mümkün olmaz. Arketipsel rüyalar yoğun etkilere sahip olurlar. Unutulmayanlar rüyalar onlardır. Hayat boyu etkisi vardır ve içinde olunan dönemdeki yol ayrımını işaret ederler. Bir taraf yerinde sayma ve gelişmeme öteki taraf ise ilerleme ve gerekli basamakları tırmanmaktır.

Dengeleme rüyaları

Bilinç ve bilinçdışının dengeleme özelliğini vurgular. Bilinçli tek taraflı, dar bir tutum ele alınır. Bu tutumun tersi sahnelenerek kişiye dengeyi sağlamakta yardımcı olunmaya çalışılır. Belli bir varsayıma saldırır. Çelişkileri bulmakta faydalı olur.

İleriye yönelik işlevli rüyalar

Bunlar kehanet rüyaları değildir. Belli bir çelişki ele alınır ve bunun çözümü hakkında bilgi verebilir. Çözüm bulma rüyalarıdır. Belli bir başarı hedeflenir. Geleceğe yöneliktir. İnşa eden, yapan ve geliştirme hedefi olan rüyalardır. Gelişme şansı olan insanların göreceği rüyalardır. Korku hissi daha az olur. İkaz ve uyarı içerirler. Daha gizli bir yoldan uyarırlar.

İndirgeyici rüyalar(ileriye yönelik ancak ters şekilde çalışan)

Bu rüyalar kişinin bilinçli hayatında kendi potansiyelini geçme durumu olduğunda görülür. Kişi olabileceğinden daha iyi bir haldeyse bunu acılı indirgeyici rüyalarla dengeler.

Belli bir açıdan kişiyi indirgeyerek bilinçli bir tutumu dengelemeye çalışır. Geçmişe yöneliktir. Kompleksleri ele alırlar. Freudcu yöntemlerle ele alınması uygundur. Kelime çağırışımları ile kompleksler tespit edilir. Ayrıştırmaya, kırmaya ve yıkmaya çalışırlar. Korku hisleri oluşabilir. Uyarı ve ikaz içerirler.

Tepkisel rüyalar

Pşisik travma yaratmış olaylar tekrar tekrar sahnelenerek şok etkisi azaltılmaya çalışılır. Ego üzerinde yıkıcı etkilerini azaltmak hedeflenir. Travmatik uyarıcı sönene kadar devam eder. Bu olana kadar müdahele etmenin anlamı yoktur. Rüya analizinin tepkisel rüyalarda faydası olmaz. Sıklıkla tekrar tekrar görülen rüyalar bunlardandır. Detaylarda ufak farkları olabilir ama anahatları aynı olmalıdır. Etki azaltılmak istendiğinden değişiklik yapmaya gerek yoktur. Yaşanmış olayları anlatabilirler. Tekrarlanan sahnenin gerçekliğini sorgulamak belli bir noktadan sonra faydalı olabilir.

Arketipsel rüyalar

Tüm havası farklıdır. Şairaine ve fantastik bir havası olur. Tuhaf canlılar olabilir. Arketipsel olduğunu anlamanın en iyi yolu rüya görene sormaktır. O etkisinden çıkamadıysa ya da yıllar boyunca bu rüyayı asla unutamadıysa o zaman arketipsel olduğu anlaşılır. Etkisi diğer rüyalara göre çok daha yüksek olmalı. Kişiyi yakın zamanda bekleyen durumu uyarır. Genelde çok hayırlı bir durumu haber vermez. Uyarı olarak anlaşılabilir. (Bak:Mandala sembolü)

Tüm rüyaların bir şekilde dengeyi kurma amacı olduğunu görmek zor değildir. Bazen istenmeyen şekillerde ortaya çıktıklarından reddedilmeye ve yanlış anlaşılmaya çok açıktırlar. Eksik tarafa bir şekilde saldırıp, gerekli yeri güçlendirirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: